Ali Koçman Kimdir?

          Üniversitemiz ve Yüksekokulumuza yardımlarını esirgemeyen Sayın Sıtkı KOÇMAN’ın oğlu Ali KOÇMAN 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Işıklar Lisesi ve İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisini bitirdi. A.B.D. ve İngiltere’de Lisansüstü eğitimini gördükten sonra Gemicilik, Otomotiv Sanayii, Gıda Sanayii, Madencilik, İthalat-İhracaat konularında faaliyet gösteren aile şirketlerinde yönetici olarak görev yaptı.
          Merkezi Hamburg’ta bulunan Uluslararası bir denizcilik kuruluşunun yedi yıl başkanlığını yaptı. 1980-1985 yılları arasında Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunmuş, Uluslararası temaslarda Türkiye’yi sözcü ve delege olarak temsil etmiştir.
          İngilizce bilen, hobi olarak Türkiye’nin son yüzyıl içinde gösterdiği ekonomik ve politik gelişmeleri inceleyen, genç yaşta geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu 28.03.1999 tarihinde aramızdan ayrılan Ali KOÇMAN beyefendinin adını yaşatmak üzere; Okulumuz isminin "Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu" olarak değiştirilmesi Yükseköğretim Kurulunun 04.02.2000 tarihli toplantısında incelenerek uygunluğuna karar verilmiştir.
          Merhum Ali KOÇMAN beyefendiyi rahmetle anıyoruz.