Hakkımızda

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 02.05.1994 tarihli kararıyla kurulan Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu 1994-1995 eğitim-öğretim yılında iki programla eğitim-öğretime başlamış olup günümüzde Yüksekokulumuz bünyesindeki yedi bölüm ve dokuz programla eğitim-öğretime devam etmektedir. Bu programlar; Arıcılık, Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi, Elektrik, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi, Bankacılık ve Sigortacılık, Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi, İnşaat Teknolojisi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Halkla İlişkiler ve Tanıtım programlarıdır.
Yüksekokulumuz Muğla merkezine 15 km, Akyaka’ya 20 km uzaklıktadır. Muğla merkez ile ulaşım Muğla Büyükşehir Belediyesi ve denetimli özel halk otobüsleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Otobüsler her yarım saatte bir Ula-Muğla, Muğla-Ula arasında hizmet vermektedir. Konaklamalar ilçe/il merkezindeki özel yurt, apart ve evlerde yapılabilmektedir.
Yüksekokulumuzun şu an içinde bulunduğu ana hizmet binası 24 Mayıs 2000 tarihinde tamamlanarak hizmete açılmıştır. Ula Belediyesi tarafından eğitim-öğretim hizmeti için tahsis edilen ilçe merkezindeki ek bina da 2011 yılından beri kullanılmaktadır. Yüksekokulumuz yaklaşık 3000 metrekare kapalı alana sahip olup; 21 büro, 15 derslik, 1 kütüphane, 1 kantin, 1 yemekhane, 1 bilgisayar laboratuvarı, 1 elektrik laboratuvarı, 1 gıda laboratuvarı, 1 iklimlendirme ve soğutma atölyesi, 1 gaz tesisat teknolojisi atölyesi, 1 arıcılık atölyesi, 1 basketbol-voleybol sahası, 1 halı saha, masa tenisi ve yeşil alanlarıyla sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerde öğrencilerimizin hizmetindedir.
Meslek Yüksekokulumuzda; 1 profesör, 4 doçent, 2 doktor öğretim üyesi, 11 öğretim görevlisi doktor, 14 öğretim görevlisi olmak üzere toplam 32 akademik personel ve 8 büro personeli, 1 şoför, 6 güvenlik görevlisi ve 4 temizlik görevlisi olmak üzere 19 idari personel görev yapmaktadır.
Amacımız Yüksekokulumuz akademik personelinin bilimsel çalışma, araştırma ve yayınları ile eğitim kalitesini dünya standartlarına çıkararak; branşlarının gereklerine yönelik bilgi ve beceri ile donatılmış, Atatürk İlkelerine, Türk toplumunun değerlerine, evrensel insanlık ilkelerine saygılı ve nitelikli öğrenciler yetiştirebilmektir.