Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı

Tanıtım
Eski adı “Yapı Tesisat Teknolojisi Programı” olarak eğitim veren programımız YÖK’ün (Yükseköğretim Kurulu) 13.03.2012 tarihli B.30.0.EÖB-101.02.05-1706 sayılı kararı gereğince, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren “Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı” olarak eğitim-öğretim faaliyetine devam etmekte olan programımız  2020- 2021 eğitim-öğretim yılından itibaren Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı olarak devam edecektir. Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Programından mezun olanlara “Doğalgaz ve Tesisatı Teknikeri” unvanı verilir.

Programın Amacı
Eğitim sürecinde verilen teorik bilgileri mevcut atölye ve laboratuvar imkânlarıyla destekleyerek sektörde ihtiyaç duyulan ara eleman ihtiyacını karşılamaktır.


Öğretim Süresi ve Dili
Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Programının öğrenim süresi 2 yıl olup öğretim dili Türkçedir.

Mesleğin Kazandırdıkları
Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Programından mezun olanlar;
·         Matematik ve Fizik konularında ilgili ve başarılı
·         Analitik düşünebilen
·         Planlanan bir işi uygulayabilme gücüne sahip
·         Şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip
·         Teknik Resim çizim kabiliyetine sahip
·         Bilgisayar ortamında çizim yapabilen
·         Bilgisayarı iyi kullanabilen
·         Rapor hazırlayabilen
·         Sıhhi Tesisat ve Bina içi Doğalgaz tesisatı yapabilen kalifiyeli elemanlardır.

İş İmkânları
Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Programından mezun olanlar BOTAŞ gibi kamu kuruluşlarında, doğalgaz dağıtım şirketlerinde, inşaat şirketlerinin yapı-tesisat gruplarında, gaz tesisatı yapan özel şirketlerde, sıhhi tesisat ve kalorifer tesisatı yapan mühendislik firmalarında görev yapabilirler.Kamu kurumlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenen ücreti alırlar.Özel sektörde kazanç kişinin yeteneğine, deneyimine ve pozisyonuna ayrıca işletmenin yapısına göre değişmektedir.


Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı ön lisans programını başarı ile tamamlayan öğrencilerin ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olmaları koşuluyla geçiş yapabileceği Lisans Programları*

Enerji Sistemleri Mühendisliği
Enerji Yönetimi
Makine Mühendisliği
Nükleer Enerji Mühendisliği
Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

*2020-DGS: Kılavuz ve Başvuru Bilgileri

 
>